piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co dobrze nie uwydatni projektu trawnika lub rabaty jak małe żywe plot.

Nadzwyczaj duże, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie domy i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzechy. Gdy wolimy zęby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a jednocześnie wąskie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego a także klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że jak rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic tak nie podkreśli krawędzi trawy bądź kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie chcą satysfakcjonująco rosnąc w określonych terenach, niskie drzewa umieją utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach bądź zastawią gołe placki ziemi. Poprawnie przycięty mały żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie lub duże roślinne ogrodzenia wolno pozyskać z odmian iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być znacznie droższe aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta i trzeba go obcinać, jednak jego przemianę Cis jest dozwolone odłożyć pojedynczo.Powinien się błyskawicznie wschodził i wstrzyma filarowy zarys.

O ile wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, powinno się aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych gatunków maja metamorfozy o jasnych bądź wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej wymowne w słońcu, jednak nawet w śladu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz