środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na ogrodzenie PCV na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i sztachetki z plastyku na plot i bramę ze sztachetek konstruuje się z głazów różnorakiego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych konturach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, by kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia PVC z Chojnice z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz